Změny

Přejít na: navigace, hledání

F.A.Q. - často kladené dotazy

Přidáno 5 648 bajtů, 30. 11. 2009, 17:07
Založena nová stránka: <b>Q:</b> Projekt HAM Serveru NAGANO se mi velmi zalíbil, chci nějak přispět na jeho provoz. Jak na to ? <b>A:</b> Děkujeme za zájem a těší nás, že se Ti služby…
<b>Q:</b> Projekt HAM Serveru NAGANO se mi velmi zalíbil, chci nějak přispět na jeho provoz. Jak na to ?
<b>A:</b> Děkujeme za zájem a těší nás, že se Ti služby serveru zalíbily.
Je možné finančně přispět na naše konto u Rady Sysopů sítě packet radio:

Číslo konta: <b>1577630001/5500</b>
Variabilní symbol pro NAGANO: <b>4427</b>. Adresa majitele účtu je Rada Sysopů, Guthova 266, Ondřejov.
Pohyby na účtu jsou zcela transparentní, najdete je na http://ucto.rsys.cz/pohyby.php .

Příspěvek je ryze dobrovolný. Samozřejmě je možné přispět i materiálně nebo osobně.
----

<b>Q:</b> Chtěl bych se stát registrovaným uživatelem serveru NAGANO. Jak na to ?
<b>A:</b> Nejdříve je třeba abys byl(a) licencovaným radioamatérem s platnou radioamatérskou značkou nebo posluchačským číslem. Dále je potřeba seznámit se s pravidly provozu HAM Serveru NAGANO a souhlasit s nimi předem daným způsobem.
Zde jsou odkazy na potřebné stránky:
[[Nabídka služeb HAM Serveru NAGANO]]
[[Pravidla provozu HAM Serveru NAGANO]]
----

<b>Q:</b> Nefunguje mi připojení na nagano.cz a jeho služby. Co mám dělat ?
<b>A:</b> Nabízí se mnoho odpovědí a možností, pojďme si jednotlivé varianty blíže upřesnit:


* Nejdříve zkontroluj svoji stranu, zda je vše v pořádku. Tedy jestli Ti funguje připojení na Internet. Vyzkoušej adresu www.nagano.cz ve svém web prohlížeči. Funguje ? Pokud ano, server NAGANO žije a je velmi pravděpodobné že s ním i všechny nabízené aplikace a služby. Pokud tedy nefunguje pouze jedna z aplikací - web bbs, web cluster nebo třeba telnet připojení do gejtu, je nutné zjistit, jestli Ti nestojí v cestě do Internetu nějaký firewall (rozuměj filtr), přes který se uskutečňuje veškeré spojení na Internet. Často se stává, že správci místní sítě LAN blokují porty s číslem >1024. Přitom web bbs komunikuje na portu 8080, web cluster na portu 41112. Zkus se dohodnout s administrátorem místní LAN sítě, aby Ti umožnil přístup. Pozor, administrátoři firemních LAN ale nebývají vždy vstřícní.

* Nefunguje ani www.nagano.cz ve web prohlížeči. Pokud Ti funguje připojení na Internet a nefunguje pouze adresa nagano.cz, je možné, že přestal fungovat doménový server našeho providera, kde je uložený záznam o doméně nagano.cz. Vyzkoušej zadat ve svém prohlížeči IP adresu NAGANA: <b>82.99.173.24</b>Pokud toto funguje, zkus tuto IP adresu dočasně použít místo domény nagano.cz.
----

<b>Q:</b> Jak se korektně odhlásím z WEB BBS OK0NAG-8 ?
<b>A:</b> V hlavní nabídce WEB BBS klikni vpravo na odkaz "Odhlásit se". U některých prohlížečů to ale nefunguje správně, nepodařilo se nám zjistit příčinu. V tom případě je korektní, pokud se nebudeš odhlašovat, BBS to nevadí.
----

<b>Q:</b> Zapomněl jsem přístupové heslo od svého účtu. Co mám dělat ?
<b>A:</b> V tomto případě kontaktuj prosím SysOpa Honzu OK1FUL ok1ful (at) nagano.cz
----

<b>Q:</b> Používám často WEB BBS OK0NAG-8, ale nedostávám do ní žádné osobní zprávy. Proč ?
<b>A:</b> Zřejmě nemáš nastavenou domácí BBS na OK0NAG-8. Přihlaš se tedy do BBS a zadej zde příkaz: <b>MYBBS OK0NAG</b>

BBS odpoví, že jsi změnil svoji domácí BBS na OK0NAG.#BOH.CZE.EU a tuto zprávu BBS rozešle do všech BBS po světě.
----

<b>Q:</b> Píši často do veřejných rubrik WEB BBS OK0NAG-8, ale nedostávám žádné nebo jen ojedinělé odpovědi. Proč ?
<b>A:</b> Je možné, že tvé příspěvky do BBS nikoho neoslovily :-) Pravděpodobnější ale bude skutečnost, že jsi opomněl připojit ke zprávě tzv. rozdělovník. Ten určuje, kam se zpráva bude dále šířit. Rozdělovník @OK zajistí, že tvoje zpráva ve veřejné rubrice se rozešle do všech BBS v Česku i na Slovensku. Podobně rozdělovník @EU zajistí směrování do všech BBS v Evropě (tedy nejen státy Evropské Unie). Vždy platilo pravidlo, že zprávy s rozdělovníkem @OK píšeme v češtině, s rozdělovníkem @EU nebo @WW pak v angličtině.
Pokud tedy budeš psát zprávu do veřejné rubriky, nezapomeň na rozdělovník, jinak tvá zpráva zůstane jako lokální na BBS OK0NAG-8 a přečte si ji jen málo lidí.

Příklad:
OKINFO@OK
BAZAR@OK
APRS@EU
PACKET@WW
...
----

<b>Q:</b> Rád bych si na NAGANU zřídil vlastní HAM WEB prezentaci s doménou III.řádu. Jak na to ?
<b>A:</b> Jako registrovaný uživatel HAM Serveru NAGANO máš možnost zřídit si vlastní HAM WEB prezentaci neomezené velikosti. S registrací na NAGANU získáváš automaticky i doménu III.řádu typu mojecall.nagano.cz.
Nyní k tomu, jak aktivovat své stránky:

* připrav si úvodní HTML stránku index.html s potřebnými odkazy
* soubor index.html nahraj pomocí FTP do adresáře public_html, který máš ve svém domovském adresáři na NAGANU</li>
* pokud jsi dodržel název úvodní stránky index.html, zařadí se tvoje prezentace automaticky na seznam stránek domácích uživatelů NAGANA. Tento seznam najdeš po kliknutí na odkaz [/homepages Homepages] na v levém sloupci.
* nyní můžeš plně využívat domény mojecall.nagano.cz
----

<b>Q:</b> Přihlašuji se k OK0NAG-11 (nagano.cz TCP port 23) program Putty. Po zadání značky a hesla se okno ukončí. Co s tím?
<b>A:</b> V konfiguračním okně programu putty je na první záložce volba <b>Close window on exit</b>. Nastav ji na <b>Only on clean exit</b> případně na <b>never</b>. Okno by mělo zůstat i po odpojení a měl by se ti zobrazit důvod odmítnutí přístupu.
93
editací